Pierwsza pomoc PDF Drukuj Email

Jak postêpowaæ

Przy oparzeniu niezw³oczne:

1. zdejmij pier¶cionki i bi¿uteriê oraz ubranie z oparzonych miejsc. Je¿eli ubranie przyklei³o siê mocno do cia³a, nie odrywaj go si³±. Zostaw jak jest i pozostaw to ocenie lekarza, co dalej robiæ.

2. Miejsca poparzone mo¿na chwilowo znieczulaæ bie¿±c± wod±, a jej temperaturê nale¿y dostosowaæ do takiej kiedy nie bêdzie siê odczuwaæ bólu. Je¿eli nie wiesz jaka powinna byæ temeratura wody, to daj tak± temperaturê, gdy nie bêdziesz odczuwaæ, ¿e woda jest ani ciep³a ani zimna. Znieczulaæ oparzenie wod±, mo¿na tak d³ugo, jak to potrzebne przed rozpoczêciem dzia³añ leczniczych lub pomocy medycznej - lekarza lub pogotowia. Nie ma limitu czasu znieczulania wod± miejsc oparzonych.

3. Nie wolno w ¿adnym przypadku stosowaæ ¿adnych ma¶ci, kremów, t³uszczów.

NIGDY NIE SMARUJ OPARZONYCH MIEJSC MA¶CIAMI I KREMAMI ANI T³USZCZAMI !!

STOSUJ±C MA¶CI LUB KREMY BêDZIESZ MIEæ WIêKSZE BLIZNY I POWA¿NIEJSZE SKUTKI OPARZENIA !  Stosowanie ma¶ci i kremów spowoduje powiêkszenie skutków oparzenia i w efekcie trudniejsze gojenie i wiêksze blizny.

4. Je¿eli oparzenie jest o powierzchni wiêkszej ni¿ du¿a moneta, niezw³ocznie udaj siê do lekarza lub je¶li to du¿e oparzenie, wezwij pogotowie !! Zwykle leczeniem zajmuj± siê poradnie pogotowia ratunkowego, poradnie chirurgiczne lub specjalistyczne o¶rodki leczenia oparzeñ.

5. Bardzo wa¿nym czynnikiem w leczeniu oparzeñ jest czas. Dotyczy to oparzeñ wiêkszych powierzchni cia³a ni¿ du¿a moneta u doros³ych, a ma³a moneta u dzieci. Na wszelki wypadek mo¿na z ka¿dym oparzeniem u dziecka udaæ siê do lekarza jednak warto robiæ to z rozs±dkiem. Im wiêksza powierzchnia i mocniejsze poparzenie tym jest gro¼niejsze. Najgro¼niejsze s± oparzenia u dzieci, a szczególnie u bardzo ma³ych dzieci wieku mniej ni¿ rok i wieku od 1-6 lat. Maj± one bardzo delikatn± skórê [nie tak± jak doro¶li] i oparzenia u nich maj± bardziej gro¼ne dzia³anie i mocniejsze skutki - wiêksze uszkodzenia i blizny.

6. Je¿eli oparzenie jest po³±czone z innym urazem, przyk³adowo pora¿eniem pr±dem, koniecznie udaj siê do lekarza lub w przypadku powa¿niejszych wypadków wezwij niezw³ocznie pogotowie.

7. Nigdy nie banda¿uj miejsc oparzonych ani ¶ci¶le nie przykrywaj. Je¶li chcesz chroniæ miejsce oparzone mo¿esz je tylko lu¼no przykryæ septyczn± chust± bawe³nian± lub lu¼nym opatrunkiem. Nie stosuj gazy, waty ani ¿adnych materia³ów opatrunkowych z w³óknami, które siê mog± przyczepiaæ do miejsc oparzonych. W³ókna gazy, waty - przyklejaj± siê do miejsc oparzonych. Banda¿owanie powoduje wiêksze uszkodzenia miejsc oparzonych i wiêksze blizny.

 

 

Google AdSense

Google AdSense

Reklama

Ogolnopolski Serwis Ogloszeniowy

Reklama

Darmowe Ogloszenia

Reklama

KONSUMENT.ORG.PL

Reklama

REKLAMA