Oparzenia i pierwsza pomoc PDF Drukuj Email
Oparzenia to na ogół groźne i bardzo bolesne urazy. Na szczęście najczęściej mamy do czynienia z oparzeniami niegroźnymi dla życia, za to bolesnymi oparzeniami o małym stopniu i o małej powierzchni oparzenia. Rzadziej mamy do czynienia z oparzeniem na tyle poważnym, że konieczna jest pomoc lekarska lub leczenie szpitalne. W przypadku oparzeń dużych powierzchni ciała lub oparzeń o dużym stopniu oparzenia częste są przypadki śmiertelne - w tym też bardzo groźne są oparzenia dużych powierzchni ciała u dzieci.

Jednak ból, wolne i trudne gojenie się ran powstałych w wyniku oparzeń oraz rozległe szpecące blizny są ważnym powodem, dla którego należy poświęcić uwagę nowym metodom leczenia oparzeń.

Oparzenia często dotykają dzieci. Nie potrafią one unikać sytuacji, które mogą być dla nich groźne. Praktycznie każde oparzenie wymaga właściwego postępowania leczniczego. Dzieci mają dużo bardziej wrażliwą skórę i tkanki podskórne niż dorośli - ich skóra jest jeszcze nie dojrzała i ma inną budowę, przez co ich urazy mają daleko bardziej poważne konsekwencje, niż podobne przypadki u dorosłych. Właściwe postępowanie z oparzeniem stwarza możliwości zmniejszenia jego skutków pod warunkiem odpowiedniej i szybko zastosowanej procedury ratowniczej.

Jak unikać i jak radzić sobie w sytuacji zagrożenia oparzeniem? Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy nie udało się uniknąć kontaktu z substancją, która parzy, czyli z przedmiotem gorącym lub z innymi czynnikami powodującymi oparzenia skóry, oczu lub, gdy doszło do oparzenia wewnętrznych części ciała, np. przewodu pokarmowego.

Będziemy o tym pisać by w ten sposób pomóc poprzez edukację i informację oraz promocję nowych metod leczenia.

Najczęściej występujące oparzenia i najczęstsze poważne oparzenia to:
  • bezpośrednie oparzenia termiczne (poprzez kontakt z ogniem lub gorącym przedmiotem).

Częste są też oparzenia słoneczne z tym, że rzadziej występują oparzenia poważne. Zreguły są to niegroźne oparzenia o małej lub średniej powierzchni skutkujące powstaniem pęcherzy i łuszczeniem się naskórka.

  • Inne oparzenia to:
  • chemiczne - środki żrące kwasowe lub zasadowe lub inne środki powodujące oparzenia - broń chemiczna,
  • elektryczne - w tym od uderzenia pioruna,
  • radiologiczne - od promieniowania - RTG, materiałow promieniotwórczych, wybuchu jądrowego.

Najrzadziej:
  • poprzez kontakt z parzącymi roślinami: pokrzywa, parzące bluszcze i inne parzące rośliny
  • poprzez kontakt z parzącymi zwierzętami: meduzy, ropuchy i inne parzące zwierzęta
 

Google AdSense

Google AdSense

Reklama

Ogolnopolski Serwis Ogloszeniowy

Reklama

Darmowe Ogloszenia

Reklama

KONSUMENT.ORG.PL

Reklama

REKLAMA